Ako vybrať sprchovací kút?

Sprchovanie je príjemným denným rituálom, pri ktorom sa nielen umyjete, ale aj uvoľníte a zahrejete. Vyberať môžete z mnohých designov, materiálov aj tvarov. Ako vybrať sprchovací kút? Predovšetkým vždy zvážte možnosti a veľkosť vašej kúpeľne.

Sprchovanie je príjemným denným rituálom, pri ktorom sa nielen umyjete, ale aj uvoľníte a zahrejete. Vyberať môžete z mnohých designov, materiálov aj tvarov. Ako vybrať sprchovací kút? Predovšetkým vždy zvážte možnosti a veľkosť vašej kúpeľne.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať sprchovací kút podľa tvaru

Štvorec

Klasický štvorcový sprchovací kút ponúka väčší priestor na sprchovanie ako napr. tvar štvrťkruhu. Pritom je stále vhodný aj do menších kúpeľní. Tieto sprchové kúty sú pripravené na umiestnenie k ľubovoľnej stene, do rohu miestnosti alebo aj do pripraveného výklenku.

Štvorcové sprchovacie kúty

Obdĺžnik

Sprchovací kút tvaru obdĺžnik ponúka veľkorysý vnútorný priestor, a je preto vhodný do väčších a priestorovo veľkoryso riešených kúpeľní. Pri tomto tvare sa najčastejšie využívajú posuvné a otočné sprchové dvere.

Obdĺžnikové sprchovacie kúty

Štvrťkruh

Sprchovací kút štvrťkruh je jednou z najobľúbenejších variantov s klasickým vzhľadom. Je priestorovo úsporný zvonku aj vo vnútri, a preto treba počítať s menším sprchovacím priestorom. V kúpeľni vám nezaberie príliš veľa miesta.

Ak hľadáte sprchovací kút rohový, tak štvrťkruh je pre toto umiestnenie priamo vyrobený. Spravidla sa u tohto tvaru stretnete s posuvným systémom otvárania.

Štvrťkruhové sprchovacie kúty

Výber sprchovacieho kúta podľa typu

Bezrámové

Konštrukcia pozostáva iba z kovania, výplne zásteny a vaničky. Pánty, ustavovacie profily, rozpery a ďalšie prvky zaručujú dobrú stabilitu. U tohto typu sa najčastejšie stretnete s otočnými dverami. Vďaka minimalizácii materiálu sa sprchovací kút ľahko udržuje.

Vzhľadom na vysoké konštrukčné požiadavky ide o finančne najnáročnejší typ.

Polrámové

Sú na polceste medzi rámovými a bezrámovými sprchovacími kútmi. Skladajú sa z výplne dverí vsadené do rámu, zvislé profily však chýbajú. Konštrukcia je odľahčená, zároveň sa ale nemusíte báť horšej stability. Najčastejšie sa používajú posuvné dvere, ktoré pri otváraní nebudú zaberať miesto v kúpeľni.

V záhyboch však nepodceňte riziko vzniku plesní.

Rámové

Výplň je vsadená do rámu, ktorý ju kopíruje dookola, celková konštrukcia tak pôsobí pevnejším dojmom. Vydrží časté používanie, nárazy a otrasy a napriek tomu sa jedná o finančne priaznivý variant.

Dizajnovo nemusí vyhovovať vysokým požiadavkám.

Sprchovací kút a dôležité parametre

Šírka a dĺžka zásteny

Tieto rozmery sú závislé od pôdorysu sprchovacieho kúta. Medzi najobvyklejšie rozmery patrí štvorcový sprchovací kút 90 × 90 cm a 80 × 80 cm, čo je úplne dostačujúce pre pohodlné sprchovanie 1 osoby. Výška zásteny sa najčastejšie pohybuje okolo 190 cm, ale nájdete aj hodnoty nad 200 cm pre osoby nadpriemernej výšky.

Posuvné

Posuvné dvere nezasahujú do kúpeľne a ušetria miesto vo vnútri sprchovacieho kúta. Podľa veľkosti a množstva posuvných panelov je potrebné počítať s tým, že sa nimi zúži vstupný otvor. Dôležitým faktorom sú pojazdy, ktoré by mali byť vyrobené z kvalitných materiálov. Nemali by sa zadrhávať alebo zasekávať. Keďže sa panely posuvných dverí zasúvajú za seba, nebude z nich voda odkvapkávať na podlahu kúpeľne.

Zalamovacie

Zalamovacie dvere sa skladajú do strany ako harmonika. Vďaka tomu nezaberú miesto v kúpeľni ani nezmenšia vstup do sprchy. Voda, ktorá na nich zostane po sprchovaní navyše steká iba do vaničky. Je potrebné počítať s tým, že opticky pôsobia robustnejším dojmom, pretože sú jednotlivé lamely uchytené v rámoch. Skontrolujte si kvalitu zhrňovacieho mechanizmu a prípadných pojazdov tak, aby všetko dobre sedelo, nezadrhávalo sa a ani sa nevykľúvalo.

Otočné

Pri otočných dverách môžete vyberať z pivotového otvárania, kedy je využitý čap, alebo z klasických pántov. Je možné ich otvoriť jedným alebo oboma smermi. Túto možnosť však musí dverové kovanie umožňovať. Pokiaľ sa dvere otvárajú von, môže z nich voda po sprchovaní stekať na podlahu. U tohto typu si tak skontrolujte tesnenie a prítomnosť okapničky.

Dôležitým faktorom je kvalita uchytenia dverí a ďalších stabilizačných prvkov tak, aby pri otvorení dverí nedošlo ich váhou k vylomeniu či inému poškodeniu konštrukcie. Otočné dvere môžu disponovať zdvihovým mechanizmom alebo aretáciou v základnej polohe.

Hĺbka vaničky

Pokiaľ sa jedná o sprchovací kút s vaničkou, je jej hĺbka dôležitým parametrom najmä pre osoby s obmedzenou hybnosťou, malé deti alebo čisto z estetických dôvodov. Do nízkej vaničky sa ľahšie vstupuje, môžete sa ale stretávať s vytekaním vody pri sprchovaní. Hlboká vanička oproti tomu umožní napustenie na kúpanie malých detí či domácich miláčikov.

Nosnosť vaničky

Závisí predovšetkým na kvalite použitých materiálov. Dôležitá informácia najmä pre osoby s vyššou hmotnosťou alebo ak plánujete sprchovanie vo dvojici. Akrylátová vanička by mala bez poškodenia uniesť viac ako 100 kg. Pri liatom mramore sa dostanete až k 300 kg.

Hmotnosť sprchovacieho kúta

Tento parameter vás bude zaujímať v prípade, že máte obmedzenú nosnosť podlahy alebo ho budete sami prepravovať a inštalovať. Bežne sa stretnete s hmotnosťou v rozmedzí 50 - 60 kg. Všeobecne na váhe ušetríte pri sprchovacích kútoch s akrylátovou vaničkou a plastovou výplňou zásteny. Ak však hľadáte kút s nadštandardnými rozmermi, môžete sa stretnúť s hmotnosťou aj viac ako 100 kg.

Materiál a dizajn

Na rámy sprchovacích kútov sa najčastejšie používa plast alebo hliník. Plastový variant je lacnejší, avšak menej odolný a tiež sa horšie udržuje. Kovové rámy sú odolnejšie, náročnosť údržby je potom závislá od povrchovej úpravy kovu.

Na výplň dverí a stien sprchovacích kútov sa používa bezpečnostné sklo alebo plast. Ten je finančne priaznivejší, plastový sprchovací kút navyše bude mať nižšiu váhu. Sklo však bude vždy pôsobiť luxusnejším dojmom a z dlhodobého hľadiska je jeho údržba jednoduchšia.

Vaničky sprchovacích kútov sa štandardne vyrábajú z akrylátu alebo umelého kameňa. Akrylát je cenovo dostupnejší, je však tiež náchylnejší na poškodenie.

Druh materiálu

Použitie

Vlastnosti

Plast

rám, výplň zásteny a dverí

lacnejší, ľahký, menej odolný

Hliník

rám, kovanie

pekný vzhľad, dobrá odolnosť, náročnejšia údržba

Sklo

výplň zásteny a dverí

luxusný vzhľad, vyššia odolnosť, nutná pravidelná údržba

Akrylát

vanička

finančne dostupný, ľahko tvarovateľný, menej odolný voči poškriabaniu

Liaty mramor

vanička

skvelý vzhľad, vysoká odolnosť, drahší materiál

Rady na záver

Pri sprchovacích kútoch je najväčším problémom vodný kameň a zvyšky mydiel. Výplne bývajú ošetrené povrchovou úpravou, ktorá ich usadzovanie eliminuje. Napriek tomu odporúčame sklá po každom sprchovaní aku stierkou či manuálnou stierkou. Alternatívou je mikrovláknová handrička, ktorá neuvoľňuje vlákna. Špeciálnu starostlivosť venujte chrómovaným povrchom, ktoré sú náchylné na poškodenie a tiež je na nich vodný kameň viac vidieť.

Pre pravidelnú údržbu sprchovacieho kúta vyberajte čistiace prostriedky určené na údržbu kúpeľne či priamo na čistenie sprchovacích kútov. Usadeniny vodného kameňa skvele odstraňuje kyselina citrónová alebo bežný ocot, ktorý je navyše ekologický. Ekologické čistiace prostriedky sú šetrné k povrchom, vašej pokožke aj k prírode. Naopak si dajte pozor na kyselinu octovú, kyselinu soľnú, kyselinu mravčiu, kyselinu fosforečnú a chlórnan sodný. Tieto látky môžu spôsobiť nezvratné poškodenie materiálov aj vašej pokožky. Výpary vznikajúce pri chemických reakciách spôsobených agresívnymi zložkami tiež môžu poškodiť sliznicu.

Samotná montáž sprchovacieho kúta môže byť zložitou záležitosťou a je potrebná znalosť inštalatéra aj pomoc murára. Berte do úvahy, že je potrebné správne zapojenie vodovodnej batérie a odtoku sprchy. Samotný priestor pre sprchovací kút musí byť obložený vhodným obkladom. Následne treba všetko ošetriť tak, aby nikde nezatekala voda, na čo sa spravidla používa sanitárny silikón. Pokiaľ s podobnými prácami nemáte skúsenosti, vždy odporúčame využiť služby odborníkov.